85 éve hunyt el NAGY ENDRE

2023. május 5-én 85 éve hunyt el NAGY ENDRE író, újságíró, konferanszié, a magyar irodalmi kabaré megteremtője

Eredetileg komoly íróembernek készült, bár nem volt elájulva sem a műfajtól, sem magától, már több regényen túl volt, amikor saját bevallása szerint még mindig azt hitte, hogy Flaubert egy francia lőfegyver. Pályáját az akkori szokások szerint hírlapíróként kezdte, fiatalon két másik zöldfülű firkásszal osztotta meg szűkös albérletét, az egyiket Bíró Lajosnak, a másikat pedig Ady Endrének hívták. Mindkét ifjonc tehetségét Nagy Endre ismerte fel, s Bíróból idővel tekintélyes szerkesztő lett, Adyról pedig nem is kell külön szólni.

Nagy Endre viszont írásaival nem írta be nevét a magyar irodalom aranykönyvébe, de ha a leírt szavaknak nem is, a kimondottaknak páratlan nagymestere volt; ő teremtette meg a magyar irodalmi kabarét és a konferansz műfaját. Tulajdonképpen kézenfekvő volt a dolog, hiszen rendkívül népszerű kávéházi mesélő volt, törzsasztala körül estéről estére valóságos közönség verődött össze, egyszerűen be kellett hívni őket egy színházba, és kész volt a kabaré.

Egyébként az Isten sem előadónak teremtette, beszédhibás volt – dadogott -, és mindvégig kínzó lámpaláz gyötörte, szinte vacogott a színpadra lépés előtt, s ha esténként meg nem iszik pár pohár bort, talán meg sem tudott volna szólalni. De megitta, megszólalt, és konferanszaival meghódította a pesti közönséget, a korabeli politikai élet nagyságai tolongtak a pénztár előtt, hogy jegyhez jussanak – akkortájt még így mentek a dolgok. “Nem lehet leírni szavainak báját” – írta róla Móricz Zsigmond, pedig ő értett hozzá… (Kalendárium Press)

Az évfordulóra a Kalendárium Press webáruháza Nagy Endre legendás A kabaré regénye című könyvét az első, 1935-ös Nyugat-kiadásban kínálja, illetve kínálja továbbá Szerelmesek kalauza című érdekes könyvét két különböző antikvár kiadásban. 

This entry was posted in halálozási évforduló, magyar évfordulók and tagged , . Bookmark the permalink.