100 éve született CSÁKÁNYI LÁSZLÓ

Január 13-án 100 éve született CSÁKÁNYI LÁSZLÓ színész

Szinte minden pesti színházban játszott, és szép sikereket aratott tragédiákban csakúgy, mint vígjátékokban és operettekben. Emlékezetes alakítása volt Svejk, a derék katona, az öreg Karamazov és a Denevér Fouchéja. Sokszor szerepelt a rádióban és a tévében is. Filmjei közül talán a Mese habbal a legismertebb. Legnagyobb sikereit azonban komikusként aratta.

Ez különben már színiakadémiai felvételijétől várható volt, a vizsgabizottság előtt ugyanis szó szerint hasraesett, és még éppen feltápászkodott, amikor a kérdésre, hogy milyen verssel készült, rávágta: Talpra magyar! A bizottság dőlt a nevetéstől, rögtön fel is vették, s elindult sikerekkel övezett pályáján. Egyébként fiatalon nem akart színész lenni, misszionáriusnak készült, egy rendkívül szigorú internátusban nevelkedett, ám a papnövendékeket egyszer elvitték színházlátogatásra, és pechükre éppen egy Huszka-operettet adtak. Ami annyira megtetszett az ifjú misszionáriusnövendéknek, hogy amikor nem sokkal később a prefektusa arról faggatta, hová szeretne menni, azt válaszolta, hogy színházba, mire eltanácsolták a hittérítői pályától. Így azután nem volt lehetősége pogány lelkeket az igaz útra vezetni, bár többször járt külföldön, és rengeteg új hívet szerzett, de nem szentbeszédével az egyháznak, hanem a Nyomják Krahácsot! című nagysikerű műsorszámával a magyar kabarénak. Tudott énekelni, táncolni, verset mondani és komédiázni, egyszóval mindent, amit a szakma megkívánt. Nagy alázattal, nem tűrt semmiféle lazaságot, legkisebb szerepét is komolyan vette, és ezt mástól is elvárta, kollégáitól nem véletlen érdemelte ki a Zsörti becenevet.

Szinte szó szerint utolsó leheletéig játszott, utolsó filmjét, a Sose halunk meg című Koltai Róbert-mozit már halálos betegen vállalta el, de nem panaszkodott, sőt, a halála előtt pár nappal, a forgatások szünetében humoros történeteivel még ő szórakoztatta a stáb tagjait. (Kalendárium Press)

A blog posztjai szerzői jogi védelem alatt állnak, a cikkek kereskedelmi célú felhasználása, megosztása csak előzetes egyeztetés után lehetséges. Az egyeztetéshez, a naptárszolgáltatás megrendeléséhez, illetve a blogban való reklámelhelyezéshez írjon a következő címre: kalendarium@kalendariumpress.hu

This entry was posted in magyar évfordulók, születési évforduló. Bookmark the permalink.