565 éve halt meg KAPISZTRÁN SZENT JÁNOS

2021. október 23-án 565 éve halt meg KAPISZTRÁN SZENT JÁNOS olasz ferences rendi szerzetes

Hetven évet élt, s ebből mindössze másfelet töltött hazánkban, mégis szinte magyarként él a nemzet emlékezetében. Nem érdemtelenül, hiszen a török elleni küzdelem egyik vezéreként fontos szerepet vállalt a magyarság élet-halál harcában, egyebek mellett a rendkívüli jelentőségű nándorfehérvári csatában. A keresztesek élén küzdve kétszer verte vissza a törökök támadását, ám úgy látszott, a túlerő végül mégis győzedelmeskedik. Ekkor Kapisztrán gyújtó hatású rövid beszédet mondott, amelyen úgy fellelkesültek az emberek, hogy végső rohammal megfutamították az ellent. Maga a szultán is megsebesült, emberei pedig oly fejvesztve menekültek, hogy csak Szófiánál sikerült újra egybegyűjteni őket.

Anélkül, hogy bárki kétségbe vonhatná a szentté avatott ferences múlhatatlan érdemeit, meg kell jegyezni, hogy életében korántsem volt a szemét örökkön az ég felé fordító pipogya barát, sőt. Egy időben például inkvizítorként tevékenykedett, s akkortájt kevés embertől rettegtek jobban nála. Sok korabeli leírás maradt fenn ténykedéséről, az egyik beszámoló szerint egy alkalommal lovakkal szaggatott szét egy eretneket, majd “saját kezével szedte az összeroncsolt tagokat és a poros beleket”. Ez ma már megbotránkoztató cselekedetnek tűnhet, akkoriban azonban teljesen megszokott eljárás volt. Amikor Firenze mellett egy üldözött eretnek szekta vezérét három napon át pörkölte lassú tűzön, még a pápa is személyes jelenlétével tisztelte meg az eseményt. De még nehéz feladata során is tanúságát adta keresztényi könyörületességének, amikor Anconában egyszerre 36 tanyát égetett fel, és 86 embert küldött máglyára, három asszonynak is megkegyelmezett, sőt, egy eretnek törpén is megesett a szíve.

Kapisztrán János csak pár hónappal élte túl a nándorfehérvári diadalt, de hősiessége nem merült a feledésbe. Már Mátyás király is szorgalmazta szentté avatását, ám arra csak 1724-ben került sor. (Kalendárium Press)

A blog posztjai szerzői jogi védelem alatt állnak, a cikkek kereskedelmi célú felhasználása, megosztása csak előzetes egyeztetés után lehetséges. Az egyeztetéshez, a naptárszolgáltatás megrendeléséhez, illetve a blogban való reklámelhelyezéshez írjon a következő címre: kalendarium@kalendariumpress.hu

This entry was posted in halálozási évforduló, külföldi évfordulók. Bookmark the permalink.